Bize ulaşın

Varlık Mah. 100.Yıl Bulvarı
Işıldar Apt. No:59 D:9
Muratpaşa/ANTALYA
Tel: 0242 242 1992
 info@andem.net
f: Andem Eğitim

 

REFERANSLARIMIZDAN...

E-BÜLTEN KAYIT

Email adresinizi aşağıdaki forma ekleyin, güncel haber, duyuru ve etkinlikleri mail adresinize gönderelim...

Adı soyadı :
Eposta :
Eylem :
Ekle Çıkar

ARAMA

Aranan :

SEVİYE TESPİT SINAVI

İLKYARDIM SINAVLARI

İLKYARDIM

 

İlkyardım, hayat kurtarmayı, yaralanmaların verdiği etkileri azaltmayı, iyileşmeyi hızlandırmayı hedefler.
Herhangi bir hastalık veya kaza sonucu sağlığı tehlikeye girmiş olan kişi veya kişilere profesyonel destek ulaşmadan önce, durumlarının daha kötüye gitmesini önlemek amacıyla, çevre imkanlarından yararlanılarak ve ilaçsız olarak yapılan geçici müdahaleye İLKYARDIM denir.

İlkyardım hayat kurtarır!

Bu nedenle herkesin ilkyardım basamaklarını iyi bilmesi gerekmektedir. Bilinçsiz yapılan her davranış hastanın durumunu daha da ağırlaştıracaktır. Acil durumlarda hastaya yapabileceğiniz en önemli yardım sakin olmak, sağlık kuruluşuna haber vermek ve hastanın hayati fonksiyonlarını kontrol etmek olacaktır.

İlkyardım gerektiren durumlarda öncelikle kendi güvenliğimizi sağlamak ve sadece durumun kötüleşmesini engellemeye çalışmak yeterlidir.
Günlük yaşamımız içinde her an meydana gelebilecek ani değişiklikler vardır. Kazalar da bu ani değişikliklerin önemli bir bölümünü oluşturur. Bir gün kaza geçiren bir dostunuza, belki bir yakınınıza, ilkyardım uygulamasını siz yapmak zorunda kalabilirsiniz. Önceden öğrenmiş olduğunuz birkaç önlemle temel prensipleri uyguladığınızda, belki de yakınınızın o anda tek şansı siz olabilirsiniz. Kazalar bütün önlemelere karşın yinede olacaktır. Öncelikle hatırlanması gereken, ilkyardım gerektiren durumlarda paniğe kapılmamak gerekliliğidir. Bu durumda elinizdeki en iyi imkanlar çok iyi donanımlı bir ilkyardım çantası, daha önceden ilkyardım eğitimi almış olma ve kendi becerinizdir

İlkyardımın İlkeleri 
Ek kazalara meydan vermemek:
Sıklıkla karşılaşılan bir durum, heyecanla yardıma koşanların ek kazalara uğramaları, yaralanmaları ve bazen hayatlarını yitirmeleridir. Gecenin bir vakti, yardım için viyadükten atlarken düşenler, arabasını biçimsiz park ettiği için zincirleme kazalara neden olanlar ve iyi niyetle koşuştururken ezilenler… Banyoda baygın yatan yakınınıza koşarken, onu zehirleyen tüpgazdan sizin de etkilenebileceğinizi veya yerdeki birine dokunup kontrol ederken onu çarpan elektrik akımının size de zarar verebileceğini hesaba katmalısınız.
Yardım istemek
Bir hayatın kurtarılması için unutulmaması gereken en kritik bilgi 112’nin aranmasıdır. Bir ilkyardımcı 112’den yardım çağırdıktan sonra yardımın ulaşması içinde çalışmalıdır.
Doğru İLKYARDIM uygulamak
İlkyardım eğitiminin amacı kendimiz ve sevdiklerimize gerektiğinde yardımcı olabilmektir. Bir kazazedeye ilkyardım uyguladığımızda kendimizi daha iyi hissederiz. Vicdanen ilkyardım uygulamak zorunda olduğumuz gibi bu konuda yasal sorumluluklarımız da vardır.

 Neden İlkyardım Eğitimi Almalıyım?
Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), iş kazaları ve mesleğe bağlı hastalıklar yüzünden dünyada her yıl 2 milyondan fazla kişinin öldüğünü açıklamıştır. SSK istatistiklerine göre Türkiye'de yılda 811 kişi (2003) işyerinde hayatını kaybetmektedir. Her yıl Türkiye'de 76 668 kaza sonucu yaralanma olduğu rapor edilmektedir. Trafik kazalarında ölümlerin %10'u ilk 5 dakikada, %50'si ise ilk 30 dakikada meydana gelmektedir. Kazalara bağlı ölümlerin %18-25'i olay yerinde yeterli müdahale ile kurtarılabilecek vakalardır. 
 Sağlık Bakanlığı Onaylı İlkyardım Eğitimi nedir?

Bu 16 saatlik, sertifikalı ilkyardım eğitim programı sonunda eğitimi alan her birey ilkyardım yöntemleri hakkında bilgi ve beceri sahibi olacak ve acil bir durum karşısında amaçsız çözümlerden ve yanlış müdahalelerden kaçınarak hasta/yaralıya çabuk, etkili ve en uygun müdahalede bulunmaya hazırlıklı olacaktır.
Yönetmeliklerle işyerlerinde bulundurulması zorunlu hale getirilmiş olan ilkyardımcılar bu eğitimle yetiştirilmekte ve Sağlık Bakanlığı denetmenlerince yapılan final testinden sonra İlkyardımcı sertifikası ve İlkyardımcı kimlik kartı ile belgelendirilmektedirler.

 İşyerinde İlkyardım Eğitimi ve Organizasyonu

1. İşyerinde İlkyardım Eğitimi ve Organizasyonunun İşletme Politikası Olarak Benimsenmesi ve İşverenin Sorumlukları
İşyerinde ilkyardımla ilgili düzenlemeleri yapmak işverenin yasal sorumluluğudur. İşveren işyerinde çalışanların yaralanması veya hastalanması halinde ilk yardım hizmetinin uygun koşullarda ve yeterli düzeyde verilmesini sağlayacak ekipman ve personele sahip olduğunu ve bu sistemin çalışabildiğini garantilemelidir.

2. İlkyardımcı Personelin Sayısının Belirlenmesi
İşyerlerinde çalışanların bir kısmı ilkyardımcı personelolarak seçilir ve ilkyardım eğitimi almaları sağlanır. Ülkemizde az tehlikeli işletmelerde bu sayı her 20 çalışandan en az birinin ilkyardımcı olması, Tehlike sınıfında yer alan işletmeler için bu sayı her 15 çalışandan biri, çok tehlikeli sınıfta yer alan işletmeler için bu sayı her 10 çalışandan en az birinin ilkyardım uygulama becerisine sahip olması şeklinde yasayla belirlenmiştir. Esas olarak her işletmede bütün çalışma mekanların da ve bütün çalışma saatlerinde ilkyardım bilgi ve becerisine sahip yeterli eleman bulunmalıdır.